SSD w laptopie wydaje się właściwym sposobem na przyspieszenie naszego starego laptopa. Oferują lepsze parametry od 400 MB/s zapisu i odczytu w porównaniu do HDD 80MB/s.
Jakie zalety ma dysk SSD?
Dyski SSD mają dużo lepsze parametry zapisu i odczytu danych niż tradycyjne dyski twarde HDD. Przekłada się to na zwiększoną wydajność, szybsze uruchamianie programów, start systemu operacyjnego. Ceny dysków twardych w ostatnich latach sporo potaniały. Dysk SSD jest bardziej odporny na urazy mechaniczne niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych dysków twardych.
Jakie wady ma dysk SSD?
Dyski SSD mają mniejszą pojemność od tradycyjnych dysków HDD. Są już w sprzedaży dyski o pojemności 1 TB i większe ale ich ceny są ogromne w porównaniu do cen standardowych dysków. Najlepiej dysk SSD przeznaczyć na system, a pliki, gry, filmy trzymać na standardowych dyskach.
Jaka powinna być pojemność dysku SSD?
Minimalna wielkość dysku to 240 GB. Są co prawda mniejsze takie jak 120 GB ale musimy brać pod uwagę cały czas zwiększający się system operacyjny który dzisiaj lekko zajmuje 70-80 GB. Jest to szczególnie ważne również podczas aktualizacji systemu, kiedy to system potrzebuje czasem 40GB na zainstalowanie najnowszej aktualizacji.
Na co wymienić dysk talerzowy?
Alternatywą dla dysków SSD są dyski hybrydowe łączące elektronikę z dyskiem tradycyjnym (SSHD), osiągające zadowalające parametry od standardowych dysków.